Határtalanul Program Erdély – 2026. május 18-22.

Határtalanul Program

Erdély – 2026. május 18-22.

Gyorsan eltelt egy év, és mi ismét útra keltünk a hetedikeseinkkel.

Gyönyörű tájak és felejthetetlen élmények vártak ránk! A Király-hágóról csodálatos látvány tárult elénk, majd a Tordai-hasadékot jártuk végig. Szent László király nyomdokain haladtunk, meredek sziklafalak, csörgedező patak kísérte utunkat. Torockón szálltunk meg, ebben a szépséges székely faluban; most sem hagytuk ki a kétszer felkelő nap látványát! Jó volt felmenni a Székelykő lábához, és onnan megcsodálni a sok szép fehér falú házat.

Másnap reggel Kolozsvárra érkeztünk, ott áll a város főterén a Szent Mihály templom, az erdélyi gótika legszebb alkotása. Mellette nagy királyunk, Hunyadi Mátyás lovas szobra látható híres fekete seregének hadvezéreivel. Mátyás király szülőháza is Kolozsvárott található, nem mulasztottuk el megtekinteni.

Délután a Tordai Sóbányába látogattunk el, ami különleges élményt nyújtott a gyerekeknek.

A harmadik napon felgyalogoltunk „magos Déva várába”. A szerpentinen bandukolva a meleg, szinte nyárias napsütésben eszünkbe jutott népballadánk hősnője, Kőmíves Kelemenné, és az ő szomorú története.

Délután a „várak királyát”, Vajdahunyad pompás várkastélyát, Hunyadi János gótikus erődítményét jártuk be. Felvonóhídjával, tornyaival igazi mesebeli látványban volt részünk! Farkaslakán szálltunk meg a hosszú nap után.

Csütörtökön Székelykeresztúron kezdtünk, a Petőfi Sándor Általános Iskolában. Kedves, szeretetteljes fogadtatásban volt részünk. Tanulóink a keresztúri hetedikesekkel találkoztak, ismerkedtek, és még közösen kitöltöttek egy Erdély látnivalóiról szóló tesztet is! Megkoszorúztuk Petőfi körtefáját, amely árnyékában utolsó estéjét töltötte, és ahonnan a segesvári csatába indult a forradalom és szabadságharc költője.

Délután a Békás-szoros meredek sziklafalai és árusai között barangoltunk: különleges természeti képződmény ez, ahogy a Gyilkos-tó is, ahová ezután látogattunk el. Az utolsó esténk is Tamási Áron szülőfalujában telt, kissé szomorúan, hisz olyan nehéz elhagyni Erdélyt!

Az ötödik nap reggelén még megálltunk Korondon, ahol néhány apró ajándékot szereztünk be az otthoniaknak, majd hosszú utazás várt ránk.

Nagyvárad volt erdélyi kirándulásunk utolsó állomása. Megcsodáltuk a szépen felújított várat, és végigjártuk a vármúzeum termeit. Megkoszorúztuk Szent László királyunk bronzszobrát, a vár belső udvarában megnézhettük László és Luxemburgi Zsigmond síremlékét is.

Már csak a hazaút maradt hátra.  Sok új tapasztalással, ismerettel és élménnyel gazdagodva tértek vissza diákjaink Erdélyből. Többen megfogalmazták közülük, hogy a jövőben szívesen ellátogatnának még ezekre a gyönyörű helyekre!

A beszámoló előkészítő óra anyagát ide kattintva láthatják.
Képes beszámolónkat ide kattintva érhetik el.